Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

“2021 YILINDA KUZEY, 2022’DE GÜNEY KUŞAK YOLLARIMIZ AÇILMIŞ OLACAK”

“2021 YILINDA KUZEY, 2022’DE GÜNEY KUŞAK YOLLARIMIZ AÇILMIŞ OLACAK”

Malatya’nın kent içi ulaşımında en önemli yol projelerinden biri olan Güney Kuşak Yolu projesinin kamulaştırma ve yol açma çalışmalarını büyük oranda tamamlayan Malatya Büyükşehir Belediyesi Yol ve Alt Yapı Koordinasyon Daire Başkanlığına bağlı ekipler, Malatya’nın güneyinde oluşan trafik yoğunluğunu gidermek için saha çalışmalarına hız verdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “30 Milyon TL kamulaştırma bedeli Belediyemiz tarafından ödenerek, bu noktada 2022 yılında Güney Kuşak Yolu’nu tamamlamayı hedefliyoruz’’ dedi.

Başkan Gürkan, Malatya trafiğini rahatlatacak yollardan biri olacak olan Güney Kuşak Yolu’nda incelemelerde bulundu. Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde de çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiği alanda inceleme yapan Başkan Gürkan, son durum hakkında yetkililerden bilgiler aldı.

Güney Kuşak Yolu’nda yapılan kamulaştırma çalışmalarının Kuzey Kuşak Yolu çalışmalarında da olduğu gibi Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldığını dile getiren Başkan Gürkan, “Sokağa çıkma yasağı olmasına rağmen Ulaşım Daire Başkanımız ve Yol ve Alt Yapı Daire Başkanımızla birlikte yapılan çalışmaları yerinde görüp inceliyoruz. Kernek Kentsel Dönüşüm bölgesinde, 50 metrelik Güney Kuşak Yolu açılacak. Beydağı Kentsel dönüşümle ilgili bilindiği gibi uzun zamandan bu yana yılan hikâyesine dönen dönüşüm adı koyulmuş ve bir türlü dönüştürülemeyen bir yapıya bürünmüştü. Bizde bu bölgede yaşayan vatandaşlarımızın yerlerinin kamulaştırılması noktasında yaklaşık 30 Milyon TL civarında kamulaştırma bedelini belediyemiz tarafından ödeyerek kamulaştırılmasını gerçekleştirdik. Kamulaştırmayla birlikte ilgili müellif firmaya devrederek şuanda 886 konut ve 38 iş yeri olmak üzere 900’ün üzerinde bir bağımsız yapı oluşturuluyor. Bu süreç içerisinde yine TOKİ kapsamı içerisinde mevcut kanalın 50 metrelik yolun alınmasının 600 metrelik kısmının da alınması yine TOKİ tarafından üstlenilerek ihale kapsamında değerlendirilecek. Diğer kısmının da rehabilitasyon noktasında yada kanalın yerinin değiştirilmesi noktasında belediyemiz tarafından çalışmalar DSİ Müdürlüğümüzle birlikte yürütülecek. İnşallah 2022 yılı içerisinde de Güney Kuşak Yolumuz açılacak. 2021 yılında Kuzey Kuşak Yolumuz, 2022 yılında ise Güney Kuşak yolumuz açılır. 2022 yılında aynı zamanda Kuzey Çevre Yolumuzla birlikte Malatya’nın trafik ve Ulaşım noktasında probleminin rahatladığını hep birlikte göreceğiz” diye konuştu.

0 Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Yap