Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

AK PARTİLİ ÇALIK: ESNAFLARIMIZIN HER ZAMAN YANINDAYIZ

AK PARTİLİ ÇALIK: ESNAFLARIMIZIN HER ZAMAN YANINDAYIZ

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, AK Parti olarak her zaman esnaf ve sanatkarların yanında olduklarını belirterek, “Esnaf ve sanatkarlarımız bir kentin can damarıdır. Bu zor günleri de hep birlikte dayanışmayla atlatacağız” dedi.

Milletvekili Çalık, Malatya Battalgazi ilçesinde esnafları ziyaret ederek sorun ve taleplerini dinledi. Burada açıklamalarda bulunan Çalık, esnafla bir araya gelmeye özel önem verdiğini belirterek, esnaf ve sanatkarları ülkenin kilit taşı, birlik ve beraberliğin çimentosu olarak gördüğünü söyledi. Çalık, “Esnafımız burada olduğu gibi alışveriş ettiğimiz bakkaldır, manavdır, pazarcıdır, kasaptır, kırtasiyecidir, züccaciyedir, hırdavatçıdır, tuhafiyecidir, büfecidir, lokantacıdır, pastanecidir, bindiğimiz taksicidir, minibüsçüdür, otobüsçüdür. Terzilerimiz, çay ocaklarımız, berber ve kuaförlerimiz velhasıl tüm esnaflarımız bu şehrin can damarıdır” dedi.

Esnafımıza bir çok alanda destek verildi

Esnaf ve sanatkarlara yönelik yapılanları anlatan Çalık, “2020 yıl içinde geçen yıllardan devirler hariç ülke genelinde 962 bin 302 esnaf ve sanatkara toplam 40,3 milyar lira tutarında faiz indirimli kredi kullandırılmıştır. Ekonomik İstikrar Kalkanı Tedbir Paketi kapsamında da çeşitli destekler verilmiştir. Doğrudan hibe desteği 3 ay boyunca aylık 1000 lira olarak belirlenmiştir. Buna ilave olarak destekten yararlanan kişilerden işyeri kira olanlara 3 ay boyunca büyükşehirlerde 750 lira, diğer illerde ise aylık 500 liralık kira desteği verilecek. Bu süreçte salgından etkilenen sektörlerde mücbir sebep kapsamında muhtasar ve KDV, SGK primleri 6’şar ay ertelendi ve pek çok faaliyet alanında KDV yüzde 18’den yüzde 8’e ve yine bazı alanlarda yüzde 8’den yüzde 1’e indirildi. İşyeri kiralamalarında stopaj yüzde 20’den yüzde 10’a düşürülmüştür. Kredi ve kefalet kooperatiflerine olan gecikmiş borçlar için de yapılandırma imkanı sağlanmış olup bu kapsamda yaklaşık 30 bin esnafımızın toplam 650 milyon lira tutarındaki gecikmiş borcu yapılandırılmıştır” diye konuştu.

Kooperatifler aracılığıyla 3 bin 175 esnafa destek

Malatya’da bu yıl esnaf ve sanatkarlara verilen desteklerle ilgili de konuşan Milletvekili Çalık, “24 Ocak depremi sonrasında Malatya’mızda 7 bin 320 esnafımız Halkbank, 3 bin 175 esnafımızda kooperatifler aracılığıyla 50 bin TL’ye kadar faizsiz krediden yararlandı. 345 işletmeye KOSGEB desteği, 2 bin 700 işletmeye ise KOBİ destek kredisi verildi. Kovid-19 salgınının ekonomik etkileriyle mücadele edilmesine yönelik 3 bin 450 esnafa Halk Bankası tarafından toplamda 85 milyon lira esnaf destek kredisi verildi ve yine 28 bin çalışana kısa çalışma ödeneği verildi. AK Parti olarak her zaman KOBİ’lerimizin, esnaf ve sanatkarlarımızın yanında olduk, olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Kutuplaştırıcı nefret diliyle siyaset olmaz

Basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Çalık, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun AK Parti’ye oy veren çiftçilere yönelik, “Hala AK Parti’ye oy verirseniz iki elim yakanızda olacak.” sözlerine ilişkin, “Kendisi gibi düşünmeyen kesimleri ötekileştiren Kemal Kılıçdaroğlu, kimi zaman sanatçıları kimi zaman yargı mensuplarını kimi zaman da medya kuruluşlarına ağır sözler sarf etmişti. Geçtiğimiz ay partimize oy veren öğretmenler için, ‘Hala iktidarı destekleyen öğretmene ben öğretmen demem. Böyle öğretmen olmaz’ ifadelerini kullanmıştı. Şimdi de çiftçilerimizi hedef alarak, “AK Parti’ye oy verirseniz iki elim yakanızda olacak” diyor. Böyle toplumu bölen, kutuplaştırıcı nefret diliyle siyaset olmaz. Bu aynı zamanda CHP’nin özgürlükçü politikalarının da birer söylemden ibaret olduğunun göstergesidir” diye konuştu.

Bağımsızlığın ne demek olduğunu birileri Kemal Kılıçdaroğlu’na öğretsin

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) Selahattin Demirtaş kararının ardından yaptığı değerlendirmeye ilişkin de konuşan Çalık, “O değerlendirme aslında Kemal Kılıçdaroğlu’nun ne kadar  tutarsız biri olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir. Bir insan kendisiyle daha ne kadar çelişebilir? Hem “Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devleti” diyecek hem de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin teröristlerin serbest bırakılması talebine uymuyor diye bağımsız devletin başkanına laf söyleyecek, çıkışacak. Bağımsızlığın ne demek olduğunu birileri Kemal Kılıçdaroğlu’na öğretsin” dedi.

Bunların asıl dertleri yenemedikleri bu milletin kendisidir

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik ‘diktatör’ sözlerine ilişkin de konuşan Çalık, “Özgür Özel diktatör arıyorsa 10 seçim kaybeden ve koltuğundan kalkmayan liderine baksın. Milletimizin destekleriyle 18 yılda 6 genel seçim, 4 yerel seçim, 2 cumhurbaşkanlığı ve 3 halk oylamasını kazanan partimizin lideri, milletin adamı Cumhurbaşkanımıza ‘diktatör’ yakıştırması yapmak en hafif tabirle ahlaksızlıktır. Bunların asıl dertleri yenemedikleri bu milletin kendisidir. Bunların ki siyaset değil milletin iradesine düşmanlıktır. Çünkü bu millete azıcık saygıları varsa, bu milletin yüzde 52 oyla cumhurbaşkanı seçtiği bir lidere saygı duymak zorundalar” diye konuştu. Çalık’a ziyaretlerinde Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ile AK Parti Battalgazi ilçe Başkanı Basri Kahveci de eşlik etti.

0 Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Yap