Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

AK PARTİLİ ÇALIK: KADIN KOOPERATİFLERİ ÜRETTİKLERİ ÜRÜNLERİ İÇ PİYASA VERMEYE BAŞLADI

AK PARTİLİ ÇALIK: KADIN KOOPERATİFLERİ ÜRETTİKLERİ ÜRÜNLERİ İÇ PİYASA VERMEYE BAŞLADI

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya’daki kadın kooperatiflerinin artık ürettiği ürünleri iç piyasaya vermeye başladığını söyledi.

Milletvekili Çalık, Malatya’daki kadın kooperatiflerinin yöneticileri ile Fırat Kalkınma Ajansı’nda(FKA) bir araya geldi. Çalık, burada yaptığı konuşmada, kadın girişimcilerin talepleri doğrultusunda ‘Kadın Kooperatifleri’ kurulduğunu belirterek, Ticaret Bakanlığı’nın faaliyet alanında 530 kadın kooperatifin bulunduğunu ifade etti. 

Malatya’da bugün itibariyle 17 kadın kooperatifinin olduğunu belirten Öznur Çalık, kadınların kooperatifleşmeye yönelik çabalarını desteklemek amacıyla ortaklarının çoğunluğu kadınlardan oluşan ve kadın emeğini değerlendirme amacı güden kooperatiflere Kooperatiflerin Desteklenmesi programı (KOOP-DES) ile finansman desteği sağlandığını kaydetti. Çalık, “Kadın kooperatiflerinin üretim ve istihdama katkısı olacak projelerine yüzde 75 oranında, 150 bin TL’ye kadar hibe desteği verilmektedir” dedi. 

“Marka değeri olmayan hiçbir ürün satışta değer bulamaz”

Malatya’daki kadın kooperatiflerinin artık ürettiği ürünleri iç piyasaya vermeye başladığını ifade eden Milletvekili Çalık, “13 ilçemizin hemen hemen tamamında kooperatifimiz ve kendisine özel bir ürünü var, her kooperatif birbiriyle çakışmadan kooperatiflerimiz kendisine stratejik ürün belirlemeli ve onu güçlendirmek için harekete geçmeli. Bunu yaparken de markalaşmalı. Marka değeri olmayan hiçbir ürün satışta değer bulamaz” diye konuştu. Kooperatiflerin satışlarını gerçekleştirmeleri için belediyelerin ciddi destekler verdiğini de kaydeden Çalık, yüz yüze yapılan satışların yanı sıra dijitalleşen dünyada e-ticarete bütün kooperatiflerin girmesinin önemli olduğunu belirtti. 

“Kooperatifler için stratejik plan hazırlanacak”

Fırat Kalkınma Ajansı’nın bölgesel farklılıkları ortadan kaldırmak, dezavantajlı grupları güçlendirmek ve sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak amacıyla kurulduğunu kaydeden Çalık, “Bu noktada kadın kooperatiflerimiz finansı sağlama, muhasebeyi tutma, kooperatifi kurma, pazarlamayı yapma, e-ticarete girme, sosyal medyayı kullanma gibi birçok konuda kalkınma ajansında kadın kooperatifleri için özel danışman var. Gelin, randevularınızı alıp burada çalışın. 17 kooperatifimiz için hem ayrı ayrı hem de bütünsel bir bakış açısıyla bir stratejik plan hazırlanacak. Şimdiye kadar 9 kooperatifimizle özel görüşmeler ve çalışmalar yapılmış. Şimdi de 8 kooperatifimizle görüşüp, onlarında durum tespitleri yapılacak. 17 kooperatifimizde tamamlandıktan sonra her kooperatifimiz için stratejik planlar oluşturulacak. Sonra bütün kooperatiflerimizin stratejisi belirlenecek” diye konuştu. Toplantıya FKA Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, Malatya Ticaret İl Müdürü Ahmet Demirbağ, TKDK Malatya İl Koordinatörü Murat Tunç, AK Parti Malatya Kadın Kolları İl Başkanı Özlem Pelitoğlu, AK Parti Malatya İl Başkan yardımcısı İbrahim Karaman, AK Parti Malatya İl Yönetim Kurulu Üyesi Enis Aydoğan ile kadın Kooperatifleri yöneticileri katıldı.

0 Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Yap