Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

AK PARTİLİ ÇALIK: KADIN KOOPERATİFLERİNİN SAYISI ARTIYOR

AK PARTİLİ ÇALIK: KADIN KOOPERATİFLERİNİN SAYISI ARTIYOR

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Kadınların ekonomik ve sosyal açıdan güçlenmesi konusunda önemli bir yere sahip olan ve kadın sinerjisini yansıtan kadın kooperatifi sayısının her geçen gün arttığını söyledi.

Milletvekili Çalık, Malatya’daki temasları kapsamında Tüm Üreten Kadınlar, Toprak Ana Kadın Üretim ile Malatya Kayısı Üretim ve Pazarlama Kooperatiflerini ziyaret etti. Kooperatiflerde yapılan çalışmalar ve üretilen ürünlerle ilgili detaylı bilgi alan Çalık, dikiş makinasının başına geçerek, dikiş yaptı.

“Hibe desteği başvuruları 1 Şubatta başlıyor”

Kadınların üretimde etkin bir rol üstlenmesinden dolayı mutlu olduklarını dile getiren Çalık, “Kadın kooperatiflerimiz Malatya ve Türkiye için sürdürülebilir kalkınmanın en önemli ayaklarından biridir. Kadınlarımız evlerinde üretirken şimdi kooperatifleşerek birlikte üretiyorlar ve daha fazla alana pazarlayabiliyorlar. Ticaret Bakanlığımız tarafından uygulamaya konulan KOOP-DES programıyla geçen yıl toplam 41 ilde faaliyet gösteren 139 kadın kooperatifinin 149 projesine hibe desteği verildi. 150 bin liraya kadar verilen hibe desteği bu yılda devam edecek. Başvurular 1-28 Şubat 2021 tarihlerinde Ticaret Bakanlığı il müdürlüklerine yapılacaktır” dedi.

“Ekonomiye ve istihdama önemli katkı sunuyorlar”

Kadınların ekonomik ve sosyal açıdan güçlenmesi konusunda önemli bir yere sahip olan ve kadın sinerjisini yansıtan kadın kooperatifi sayısının her geçen gün arttığını ifade eden Çalık, Malatya’da bugün itibariyle 17 kadın kooperatifin olduğunu ve hibe desteğiyle kooperatiflerin adeta üretim merkezleri haline geldiğini kaydetti. Kadın kooperatiflerin pek çok alanda faaliyet gösterdiğini üretime, ülke ekonomisine ve istihdama önemli katkısı olduğuna dikkat çeken Çalık, kadın kooperatiflerinin üretimde daha fazla yer alması için çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Milletvekili Çalık, daha sonra Malatya Kayısı Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’ni de ziyaret etti. Çalık burada yaptığı konuşmada, “Gençlerimiz bir araya gelerek hem Malatya’yı hem de Malatya’mızın markası kayısıyı bir araya getirerek bir kooperatif kurdular. Muhteşem ve güzel ürünler var. Bu ürünler içerisinde kayısı çekirdeği kahvesi çok önemli. Türk kahvesinin 40 yıl, Malatya kayısı çekirdeği kahvesinin 44 yıl hatırı var. Kayısı çekirdeği kahvesini herkesin kullanmasını tavsiye ediyoruz” ifadelerini kullandı.

0 Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Yap