Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

AK PARTİLİ ÇALIK: MALATYA’DA DEPREMDEN ETKİLENEN 7 BİN 320 ESNAFA FAİZSİZ KREDİ VERİLDİ

AK PARTİLİ ÇALIK: MALATYA’DA DEPREMDEN ETKİLENEN 7 BİN 320 ESNAFA FAİZSİZ KREDİ VERİLDİ

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Halk Bankası tarafından Malatya’da 7 bin 320 esnafa 50 bin liraya kadar faizsiz deprem kredisi, 3 bin 450 esnafa ise pandemi destek kredisi verildiğini açıkladı.

Milletvekili Öznur Çalık, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, AK Parti Battalgazi ilçe Başkanı Basri Kahveci ile birlikte Malatya’nın Battalgazi ilçesi Fuzuli Caddesinde esnafı ziyaret etti, vatandaşlarla sohbet etti.

Milletvekili Çalık burada yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonominin omurgası, istikrarın ve sosyal dengenin temel mekanizması olan esnafın her zaman yanında olduğunu, 24 Ocak’ta meydana gelen 6.8’lik depremin ardından Halkbank’ın kentteki esnafa yönelik verdiği 50 bin TL’ye kadar 5 yıl faizsiz krediden 7 bin 320 esnafın faydalandığını söyledi.

Malatya’da 85 milyon lira esnafa pandemi desteği verildi

Çalık, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının ekonomik etkileriyle mücadele edilmesine yönelik kentte 3 bin 450 esnafa Halk Bankası tarafından toplamda 85 milyon lira esnaf destek kredisi verildiğini, 25 bin liraya kadar limitli, 3 aya kadar ödemesiz dönemli ve 12 aya kadar vadeli olarak kullanılabilecek şekilde düzenlenen  “Paraf Esnaf Kart” sayısının ülke genelinde yaklaşık 560 bin, Malatya’da ise 5 bin esnafta olduğunu ifade etti.

Malatya’da 68 bin haneye nakdi destek verildi

Çalık, Kovid-19 salgını döneminde oluşturulan Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında ülke genelindeki vatandaşlara üç faz halinde toplamda yaklaşık 6 milyon 300 bin haneye, Malatya’da ise 68 bin haneye biner lira nakdi destek sağlandığını belirtti. Öznur Çalık, Türkiye’nin pandemiyle mücadelesi kapsamında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan desteğin 562 milyar liraya ulaştığını belirterek, mevcut bazı sosyal yardım programları çerçevesinde ödenen yardım miktarlarında da artışa gidildiğini kaydetti.

0 Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Yap