Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

BATTALGAZİ’DE İKİ ÖNEMLİ PROJENİN İMZALARI ATILDI

BATTALGAZİ’DE İKİ ÖNEMLİ PROJENİN İMZALARI ATILDI

Battalgazi Belediyesi ile Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) arasında iki projenin hibe protokolü imzalandı. İspendere İçme Suları Sosyal Tesislerinde çıkan doğal ve minarelli suyun bulunduğu havuzların Kaplıcalara dönüştürülmesi için kurulacak olan (GES) projesi ve ilçedeki çiftçilere destek amacıyla Battalgazi Belediyesi tarafından hazırlanan Makine Parkı projesi, imzalanan protokolle hayata geçiyor.

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık başkanlığında bir araya gelen Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ile Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Malatya İl Koordinatörü Murat Tunç arasında Makine Parkı projesi ve İspendere İçme Suları Sosyal Tesislerine kurulacak olan (GES) projelerinin hibe protokolü imzalandı. Toplam 5 milyon bütçeli yatırımı ilçeyle buluşturacak olan Başkan Güder, ilçe nüfusunun büyük bölümünün tarımla uğraştığını ve sağlık turizmi açısından İspendere’nin önemli bir merkez olduğunu hatırlatarak, imzalanan protokolün hayırlı ve uğurlu olması temennisinde bulundu. Örnek yatırımlarla bölgede öncü olmayı başaran Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’in önemli yatırımları ilçeyle buluşturduğunu belirten Milletvekili Çalık, Battalgazi’yi güzel yarınların beklediğini ifade etti.

İSPENDERE’DE KAPLICA TURİZMİ OLUŞTURULUYOR

Bölgede sağlık ve termal turizmin başkenti olma yolunda ilerleyen Battalgazi Belediyesi, turizm cenneti Malatya’yı ziyaret edecek olan birçok yerli ve yabancı turisti, bu yıl İspendere Şifalı İçme Suları’nda bulunan Otelde konuk etmeyi hedefliyor. Battalgazi Belediyesi, bölgemiz için büyük önem teşkil eden İspendere Şifalı İçme Suları Sosyal Tesislerinde kurulu havuzların ısıtılarak Kaplıca haline getirilmesi içinde Güneş Enerji Santralini kuracak. En temiz yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisi ile sadece İspendere’de çıkan doğal ve minarelli su ile şifa dağıtacak kaplıcaların suyunu ısıtmak ve tesisin enerji ihtiyacının bir bölümü, kurulacak olan bu santraller sayesinde karşılanacak. İspendere Şifalı İçme Suları’nda hayata geçirilecek olan Güneş Enerji Santrallerinin yanı sıra Otel iç tefrişatı ve peyzaj çalışmaları da, bölge turizminin gelişmesi açısından büyük önem arz ediyor.

BATTALGAZİ BELEDİYESİ, HER DAİM ÇİFTÇİLERİN YANINDA

Battalgazi’de birçok prestij projeyi hayata geçirerek büyük takdir toplayan Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, önümüzdeki aylarda hayata geçireceği Makine Parkı projesi ile ilçede tarımla uğraşan çiftçilerin en büyük destekçisi oluyor. Çiftçi dostu Başkan Güder, proje kapsamında çiftçilere; Ekim makinesi, Ot çayır biçme makinesi, Gübre serpme makinesi, Silaj makinesi, Balya makinesi, İlaçlama makinesi, Meyve Silkeleme makinesi ve Tesviye Bıçağı makineleri ile çiftçilerin en büyük sıkıntısı olan ekipman ihtiyacını giderecek.

KOOPERATİF BAŞKANI SONKAYA: “İLÇENİN KALKINMASI İÇİN BAŞKANIMIZ YOĞUN ÇABA HARCIYOR”

S.S Hatunsuyu Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ali Sonkaya, “Öncelikle Battalgazi Belediye Başkanımız Osman Güder’in, ilçenin kalkınması ve gelişmesi için yoğun bir çalışma içinde olduğunu söylemek istiyorum. Bu parkımız hizmet amaçlı kurulan bir parktır. Hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir. Çiftçilerimizin işlerini en hızlı şekilde yapmaları ve çiftçilerimize ekonomik anlamda katkı sağlayacak bir parktır” Şeklinde konuştu.

KOORDİNATÖR TUNÇ: “BATTALGAZİ’MİZE HAYIRLI VE UĞURLU OLSUN”

Protokolün hayırlı olması temennisinde bulunan Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Malatya İl Koordinatörü Murat Tunç, şunları söyledi: “Battalgazi Belediyemizin hazırladığı iki projenin imza törenini yapacağız. Bir tanesi Hatunsuyu Makine parkı diğeri ise İspendere ile ilgili kırsal turizm projesi. Ben bu iki güzel projenin Battalgazi’mize ve Malatya’mıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

BAŞKAN GÜDER: “ÇİFTÇİLERİMİZİN SORUNLARIN ÇOK İYİ BİLİYORUM”

Battalgazi’yi geliştirmek adına çalışmalarına ara vermeden gece gündüz devam ettiklerini belirten Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “Battalgazi’miz için hayırlı iki projemizin imza törenini AK Parti MKYK Üyemiz ve Milletvekilimiz  Öznur Çalık hanımefendinin başkanlığında yapıyoruz. Malatya sanayi kenti olmasının yanı sıra ayrıca tarım kenti olma özelliği taşıyor. Bizde ilçemizde tarımsal kalkınmayı sağlamak ve çiftçilerimize yardımcı olmak adına projemizi hazırlayarak, TKDK’ya sunduk. Projemiz onaylandı. Hatunsuyu mahallesinde oluşturulacak merkezde projemizi hayata geçiriyoruz. Özellikle Battalgazi sebze üretimi ile öne çıkmış bir ilçemiz. Battalgazi’de üretmiş olduğumuz sebzeleri Türkiye’ye dağıtan bir merkez halindeydik. Süreç içerisinde bu durum ortadan kalmış göründü. Bizde yeniden eskiden olduğu tarımsal alanda daha iyi bir Battalgazi’yi geliştirmek adına çalışmalarımızı yapıyoruz.  Nasıl kayısımız milli ürünümüz ise diğer ürünlerimizi de hak ettiği yere getireceğiz. Çiftçiliğini içinden geldiğim için çiftçilerimizin sorun ve sıkıntılarını çok iyi biliyorum. Bu noktada yardımcı olabilmek adına çalışmalarımız devam edecek”  Diye konuştu.

“İSPENDERE ŞİFALI İÇMELERİNDE KAPLICALARI FAALİYETE GEÇİRECEĞİZ”

İspendere Şifalı içmelerin sağlık turizmi açısından büyük önem arz ettiğinin altını çizen Başkan Güder, “Özellikle sağlık turizmi açısından Malatya’da önem arz eden İspendere Şifalı içme sularının bulunmuş olduğu alanda, görev süremizden önce başlayan çalışmalar vardı. Şuana kadar toplam 27 milyon civarında bölgeye yatırım yapıldı. Ancak orası tam kapasite ile faaliyete geçirilemedi. Oradaki vadi çalışması, peyzaj çalışması ve kaplıca turizmini faaliyete geçirmek için GES santralini bölgeye kurmamız gerekiyor. İl dışından gelen misafirlerimizi gönül rahatlığı ile ağırlayacağız. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’ın burada büyük emekleri var. Kendisine teşekkür ediyorum. Projelerimizin hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

MİLLETVEKİLİ ÇALIK: “BATTALGAZİ’MİZDE İKİ ÖNEMLİ PROJE DAHA HAYATA GEÇİYOR”

Sürdürülebilir kalkınma adına Battalgazi’de iki önemli projenin hayata geçirileceği vurgulayan AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Bizim artık sürdürülebilir kalkınmayı hedeflememiz gerekiyor. Sadece bir dönem için proje yapmamalıyız. Bununda en önemli ayağı kooperatifleşme. Bu hedef doğrultusunda Battalgazi Belediye Başkanımız Osman Güder, iki özel proje hazırlamış ve bunun imzalarını atıyoruz. Başkanımızın tarım kökenli olması, tarıma özel ilgi göstermesine vesile oluyor. Başkanımız kooperatiflerle yerel yönetimleri buluşturuyor. Bu güzel bir başarıdır. Başkanımız çiftçimizi düşünüyor, orada çalışan emektarımızı ve bölgemizi düşünüyor. Makine Parkı projesi ile çiftçilerimiz, üreticilerimiz ihtiyaçları dahilinde maliyetine cüzi bir ücret ödeyerek bu makineleri ortak kullanım alanından alıp, kendi tarlasında kullanabilecekler. İhtiyaçlarını giderdikten sonra parka getirecek ve yine ihtiyacı olan bir başka çiftçimiz gelip alıp kullanacak. 12 adet makinenin olacağı Makine Parkı projesinin en büyük destekçisi TKDK oldu. İkinci proje ise Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Selahattin Gürkan’ın Battalgazi Belediye Başkanlığı esnasında başlattığı ve benim de çok heyecan duyduğum İspendere projesi. Geçmişte buradaki şifalı içe suyunun revize edilerek Malatya’ya kazandırılması için başlatılan bu projeyi bitirmekte Battalgazi Belediye Başkanımız Osman Güder’e nasip oldu. Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Battalgazi’mize desteklerini vermiş oldu. Hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Battalgazi’mizi güzel yarınlar bekliyor” diyerek sözlerini tamamladı.

0 Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Yap