Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

18 YILDA 8 BARAJ HİZMETE ALINDI

18 YILDA 8 BARAJ HİZMETE ALINDI

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya’da son 18 yılda 8 baraj inşa edildiğini, 10 sulama tesisinin tamamlandığını ve toplamda 400 bin dekar arazinin sulamaya açıldığını söyledi.

Milletvekili Çalık, AK Parti İl Başkanı İhsan Koca ile birlikte Malatya’nın Pütürge ilçesini ziyaret etti. Vatandaşların sorun ve taleplerini dinleyen Çalık burada yaptığı açıklamada, ilçede yaklaşık 3 bin 200 dekar araziyi suyla buluşturacak Ormaniçi ile Kubbedağı Poskıran Göletlerinin planlama çalışmalarının Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapıldığını kaydetti. Çalık, sulama projelerinin vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırdığını, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkanlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağladığını ifade etti.

400 bin dekar arazi sulamaya açıldı

DSİ tarafından Malatya’da son 18 yılda 8 baraj inşa edildiğini, 10 sulama tesisinin tamamlandığı ve toplamda 400 bin dekar arazinin sulamaya açıldığını belirten Çalık, bu çalışmalarla çiftçilere yıllık 247 milyon lira zirai gelir artışı sağladığını, 44 yerleşim yeri ve 3 bin 900 dekar tarım arazisinin taşkın zararlarından korunduğunu söyledi. Çalık, kentte büyük şu işleri dışında devam eden küçük sulama projelerinin de tamamlanmasıyla 25 milyon metreküp depolama ile yaklaşık 30 bin dekar arazinin sulanacağını ifade etti.

AK Parti Malatya İl Başkanı İhsan Koca ise, DSİ’nin Malatya’da gerçekleştirdiği yatırımlarla modern sulama sistemlerinin yaygınlaştırıldığını, tarımda su tasarrufu sağlandığını, çiftçilerin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ettiğini söyledi.

0 Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Yap