Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

BAŞKAN GÜDER, TRT GAP RADYOSU’NA BATTALGAZİ’DEKİ YATIRIMLARI ANLATTI

BAŞKAN GÜDER, TRT GAP RADYOSU’NA BATTALGAZİ’DEKİ YATIRIMLARI ANLATTI

TRT GAP Diyarbakır Radyosu’nun canlı yayınına telefonla bağlanan Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, 24 Ocak’ta meydana gelen depremin ardından Battalgazi’de yapımı bitme aşamasına gelen deprem konutları ve Battalgazi Belediyesi’nin yatırımları hakkında genel bilgiler verdi. Başkan Güder, daha yaşanabilir bir Battalgazi’nin yarınlarını inşa etmek için canla başla çalıştıklarını belirtti.

TRT GAP Diyarbakır Radyosunda sunuculuğunu Aslı Hocaoğlu’nun yaptığı ‘Yöremizden’ adlı programına canlı telefon bağlantısı ile katılan Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, 24 Ocak depreminin ardından Battalgazi’de yapımı bitme aşamasına gelen deprem konutlarını, Battalgazi’deki yatırımları ve Şehit Fevzi mahallesinde başlayacak olan kentsel dönüşüm hakkındaki çalışmaları dinleyicilere aktardı.

BAŞKAN GÜDER:”VATANDAŞLRIMIZIN YARALARI KISA SÜREDE SARDIK”

24 Ocak depreminde Battalgazi’de 2 bin 600 konutun ağır hasar aldığını aktaran Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder,”Malumunuz 24 Ocak’ta Merkez üssü Elazığ olan 6.8 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Bu depremde Malatya’mızın 4 ilçemiz ciddi derecede etkilendi. Bu ilçelerden biride Battalgazi ilçemiz. Depremin olduğu andan itibaren hükümetimiz başta olmak üzere yerel yönetimler olarak ta vatandaşlarımızın yanında olduk. Yaraları hep birlikte sarmaya çalıştık. Geçen hafta Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımı ile Elazığ’daki evler depremzede ailelere teslim edildi. Malatya’daki deprem konutlarının yapımı tüm hızıyla devam ediyor. İlçemizde yapımı biten 668 konut kısa süre içinde hak sahiplerine teslim edilecek. İlçemizde eski yapı bir hayli fazla. Bu anlamda Battalgazi Belediyesi olarak bir çalışma yaptık. Toplu dönüşümler yapmamız lazım. Kentsel dönüşümler yapmamız lazım. Yapılacak olan yapıların depreme dayanıklı olması lazım. Belediyemizde şuan yapı ruhsatları titizlikle inceleniyor. Deprem öncesi de bizim kentsel dönüşüm çalışmalarımız vardı. Yaşadığımız bu depremde çalışmalarımıza hız kazandırmış oldu. Deprem sonrası depremzede aileleri için yapılan konutların daha sağlam zeminler üzerine inşa edilmesi bizim birinci görevimiz oldu. Bu noktada yetkililerden aldığımız bilgiler üzerine Orduzu bölgesindeki Gelincik Tepesi’nin zemin etüdünün sağlam olması nedeniyle konutlarımız oraya yapıldı. Şehir merkezine 5-6 km uzaklıkta bir yer. Gelişime açık olması ve alt yapısının sağlam olmasından kaynaklı vatandaşlarımızın oraya ciddi şekilde tercihi var. Depremden kaynaklı Battalgazi’miz de 2 alt merkez oluşturduk. İnşallah bu alt merkezlerimizi geliştirerek, Battalgazi’mizi genişleteceğiz” ifadelerini kullandı.

“ŞEHİT FEVZİ’DEKİ DÖNÜŞÜM ÖRNEK TEŞKİL EDECEK”

Şehit Fevzi mahallesinde başlayacak olan kentsel dönüşüm hakkında bilgilere aktaran Başkan Güder, “Yaşadığımız 6.8’lik depremin ardından kentsel dönüşüm çalışmalarımızı hızlandırmış oldu. Öncelikli olarak deprem kaynaklı kentsel dönüşüm çalışmalarımızı Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla başlattık. Ağır hasar alan Şehit Fevzi Mahallemizde dönüşüm çalışmalarımız kısa süre içinde de başlayacağız. Kentsel dönüşüm çalışmalarına başlamadan önce vatandaşlarımıza 50-60 yıl önce yapılan bu yapıların sağlıklı olmadığını ve yarın olası yaşanacak bir depremde yüksek can kayıplarının olabileceğini söyledik. Vatandaşlarımıza bunları tek tek anlatarak, onları ikna ettik. Bu yapılara karşı olarak ta sizin yapacağınız yapılar çok önemli. Kentsel Dönüşümü başlattığımız alanda gece kondu şeklinde gelişi güzel yapılaşma söz konusuydu. Dönüşümle birlikte güzel sosyal donatı alanları, ibadethaneler ve sağlık alanları yapacağız. Konutlar boşaltıldığı andan itibaren bir yıl gibi bir zaman dilimi içinde teslimatları yapılması planlanıyor. İnşallah bu yıl içerisinde ilk etapta 750 konutumuzu dönüştüreceğiz. Vatandaşlarımızı yeni evleriyle buluşturacağız. Yapacağımız bu çalışma diğer yerlere örnek teşkil edecek. Hem hükümetimiz hem de Belediyemiz ile kentsel dönüşümün ihtiyaç duyulduğu alanlarda dönüşümleri yaparak onların yanında olacağız” şeklinde konuştu.

“BATTALGAZİ’MİZİN YARINLARI ÇOK DAHA GÜZEL OLACAK”

Battalgazi’nin yarınlarının çok daha güzel olacağının da altını çizen Başkan Güder, “Bizim Battalgazi’ye hizmet sözümüz var. Bizler her yeni güne başlarken, ilçemize neler yapabiliriz? bunları düşünerek başlıyoruz. Her gün ilçemize daha fazla neler yapabiliriz endişesi taşıdık. Elimizdeki imkanlar doğrultusunda Belediye olarak ilçemize hizmet getirmek zorundayız. İlçemize birçok yatırım kazandırdık, kazandırmaya da devam ediyoruz. Vatandaşlarımızın, gençlerimiz ve yavrularımız için ayrı ayrı projeler hazırladık, yatırımlarımızı yaptık. Daha yaşanabilir bir Battalgazi’nin yarınlarını inşa ediyoruz. İlçemizi geleceğe hazırlıyoruz. Bizler hizmet bilincini ibadet bilinci olarak kabul ettik. Hizmet belediyeciliğinin yanında gönül belediyeciliğini de etkin şekilde uygulamaya çalışıyoruz. Gönüllere girmekte gönül ister. Battalgazi’mizin yarınları çok daha güzel olacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

0 Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Yap