Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

YENİ KÖMÜRHAN KÖPRÜSÜ HİZMETE AÇILDI

YENİ KÖMÜRHAN KÖPRÜSÜ HİZMETE AÇILDI

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 2014 yılında yapımına başlanan Elazığ ve Malatya’nın bağlantı noktası olan Kömürhan Köprüsü’nün, bağlantı yollarının ve tünellerin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferansla eşlik ettiği açılış törenine katıldı.

Elazığ ve Malatya’nın bağlantı noktası olan 2014 yılında yapımına başlanılan Kömürhan Köprüsü açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferansla eşlik ettiği ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımlarıyla açılışı gerçekleştirildi. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan Yeni Kömürhan Köprüsü’nün Malatya ve Elazığ illeri başta olmak üzere ülke için önemli bir yatırım olduğunu ifade etti. Başkan Gürkan, tamamının yerli ve milli teknoloji ve mühendislikle yapılarak hizmete açılan Yeni Kömürhan Köprüsü’nün turizm ve ekonomi başta olmak üzere bölge illerine büyük katkısı olacağını söyledi. Yeni Kömürhan Köprüsü, tek pilonlu ve orta açıklığının 380 metre olması sebebiyle alanında Dünya’da 4. sırada yer alıyor. Doğu Anadolu’yu Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu ve Akdeniz bölgeleriyle birleştirecek olan Kömürhan Köprüsü, 2×2 şeritle taşıt trafiğine hizmet verecek.  660 metre uzunluğunda ve 23 metre genişliğinde olan Yeni Kömürhan Köprüsü’nde 7 bin ton çelik kullanılırken, ters-y tipi kule olma özelliğine sahip. Tamamen yerli ve milli teknoloji ve mühendislikle inşa edilen köprünün yapımında Eyfel Kulesi’yle aynı miktarda çelik kullanıldı.

Yeni Kömürhan Köprüsü açılışı sonrasında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan,  milletvekilleri ve açılış törenine katılanlar Kale Belediyesi’ne geçerek görüşme gerçekleştirdiler.

0 Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Yap