Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

AK PARTİLİ ÇALIK: MALATYA’DA 3 BİN KİŞİNİN YAŞADIĞI MAHALLEDE RİSKLİ YAPILAR KENTSEL DÖNÜŞÜMLE YENİLENECEK

AK PARTİLİ ÇALIK: MALATYA’DA 3 BİN KİŞİNİN YAŞADIĞI MAHALLEDE RİSKLİ YAPILAR KENTSEL DÖNÜŞÜMLE YENİLENECEK

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, 24 Ocak depreminden etkilenen Battalgazi ilçesi Şehit Fevzi Mahallesindeki riskli yapıların yıkımına başlanıldığını ve mahalleye depreme dayanıklı modern binalar inşa edileceğini söyledi.

Elazığ’ın Sivrice ilçesi merkezli 24 Ocak 2020’de meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremden etkilenen Malatya’nın Battalgazi ilçesi Şehit Fevzi Mahallesi’ndeki riskli yapılar kentsel dönüşüm projeleriyle yenilenecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oluruyla acil kentsel dönüşüm alanı ilan edilen 3 bin 181 nüfuslu Şehit Fevzi Mahallesi’ndeki çalışmalara başlandı. Söz konusu mahallede mevcut riskli yapıların yıkımı ve hak sahiplerine ise kira desteği ödemeleri gerçekleştiriliyor.

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ve AK Parti Battalgazi İlçe Başkanı Basri Kahveci ile birlikte Battalgazi ilçesi Şehit Fevzi Mahallesi’nde incelemelerde bulundu ve mahalle sakinlerinin sorun ve taleplerini dinledi.

TAHLİYELER YAPILDI YIKIM SÜRÜYOR

Çalık burada yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oluruyla acil kentsel dönüşüm alanı ilan edilen Şehit Fevzi Mahallesi’nde hak sahipleriyle görüşme, değer tespiti ve bin lira kira desteği işlemlerinin ardından bölgedeki konutlarda yüzde 80 oranında tahliyenin gerçekleştirildiğini ifade etti.

MODERN BİNALAR YAPILACAK

Çalık, bölgede tahliye işlemlerinin ardından yıkım çalışmalarının da devam ettiğini belirterek, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığınca yapılacak kentsel dönüşümle birlikte yeni inşa edilecek 768 modern konutlar, parklar ve yeşil alanlarla bölgenin çehresinin de değişeceğini ve parmakla gösterileceğini kaydetti.

SAĞLAM VE GÜVENLİ KONUTLARA KAVUŞACAKLAR

Bölgede konutların yatay mimari yaklaşımla yapılacağını ifade eden Milletvekili Çalık, burada tapuları olan, hak sahibi vatandaşların kesinlikle mağdur edilmeyeceğini, depreme dayanıklı sağlam ve güvenli konutlarına kavuşacaklarını kaydetti.

VATANDAŞLARIN YAŞAM STANDARTLARI ARTACAK

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Mahalledeki 110 dönümlük alanın riskli alan ilan edildiğini anımsatarak, alandaki dönüşüm sürecinde burada ikamet eden vatandaşlarla birlikte hareket ettiklerini söyledi. Güder, “Bu projeyle vatandaşlarımızın yaşam standartları artacak ve daha güvenli evlerde yaşayacaklardır” dedi. AK Parti Battalgazi İlçe Başkanı Basri Kahveci ise, sık sık mahalle sakinleriyle bir araya geldiğini ve insanlara en güzel şekilde evlerin teslim edileceğini ifade etti.

0 Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Yap